بزرگداشت استاد منوچهر ستوده در رشت

(۱۳۹۲/۰۵/۰۳)

بزرگداشت استاد منوچهر ستوده در رشت

گزارش جشن بزرگداشت دکتر منوچهر ستوده و رونمائی از کتاب "سرو کهنسال"    

به همت پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان در رشت مراسم یک‌صد سالگی استاد دکتر منوچهر ستوده جشن گرفته شد.
در این مراسم از بزرگان و مفاخر فرهنگی و استادان دانشگاه گیلان جمعی حضور پیدا نمودند و از جمله دکتر رهبر معاون دانشگاه علوم پزشکی و دکتر حسین زاده پزشک معتمد دانشگاه و استاد مرادیان گروسی زبان‌شناس و استاد پوراحمد جکتاجی گیلان شناس و احمد اداره‌چی گیلانی ادیب گیلانی و ده‌ها نفر از  اساتید دانشگاه حضور داشتند. جهت این مراسم استاد دکتر منوچهر ستوده، پیامی را تنظیم نموده و توسط خانم شمشادی برای حضار قرائت گردید. در این پیام آمده است:

به قول خواجه ابوالفضل بیهقی "بدست من امروز جز این قلم نیست باری خدمتی می‌کنم" 
اگر با این قلم دل سپید کاغذ را سیاه می‌کنم برای آن جوانان پاک سرشتی است که چونان من با عشق به زبان و ادبیات فارسی، به تحصیل در این رشته روی آورده‌اند. عاشقان پاکبازی که قلبشان برای فرهنگ ایران و ادب فارسی می‌طپد. مخاطب من آنانند و می‌خواهم آن عزیزان را هشیار کنم که در نظر بنده وضع تحقیق در ادبیات فارسی و خاصه نقد ادبی در کشور ما رو به افول است. باید همت کرد و آن‌چه را از دانشمندان گذشته به ما رسیده است پاس داشت
و راه آنان را باید پیمود. 
دریغ است که راه محققان و دانشمندان فارسی را رها کنیم. باید همت کرد و آنچه را از دانشمندان گذشته این رشته به ما رسیده است پاس داشت و راه آنان را پیمود. راهی بس دشوار و پر پیچ تاب است، اما روشن و پیداست. باید باسواد شده و از جهل و نادانی پرهیز کرد. خود دست به زانو نهید و به پا خیزید و برای پیشبرد تحقیقات ادبی حرکت کنید. به امید خدا


سپس استاد گیلان شناس فریدون نوزاد در زمینه تلاش‌های دکتر منوچهر ستوده سخنرانی مبسوطی بیان نموده که از سال 1332 من افتخار آشنائی با این بزرگوار را دارم و در هر دیدار در این سال‌ها مطالب جدیدی از ایشان فرا گرفتم. دکتر ستوده در این سال‌ها با تحقیقات میدانی در مورد زندگی مردم در شهرها و روستاها و آثار تاریخی و باستانی اماکن مذهبی و درختان کهنسال به ویژه در استان‌های گیلان و مازندران و گلستان و سمنان و کرمان و خراسان اقدام نمود. از جمله کتاب مرجع ایشان به نام از آستارا تا استارباد در ده  جلد، حاصل تحقیقات 21 ساله دکتر ستوده است و مورد استفاده صدها نویسنده و پژوهشگر قرار گرفته است و قرار است  این اثر جاودان بزودی برای سومین بار چاپ شود.  
و در پایان از کتاب سرو کهنسال رونمائی شد و این امر توسط مدیر انتشارات بلور و گردآورنده آن توسلی و استاد فریدون نوزاد انجام گرفت.


 
علیرضا فتح الله ‌زاده 
2 مرداد 1392 رشت ساعت 13  

 

  تازه ترین خبر ها

دیدار با استاد ستوده در منزلشان

  اخبار پروژه صد سالگی