بزرگداشت دکتر منوچهر ستوده و پیام ایشان به نوجوان‌های ایران

(۱۳۹۲/۰۶/۰۵)

بزرگداشت دکتر منوچهر ستوده و پیام ایشان به نوجوان‌های ایران

بزرگداشت یک قرن عشق به ایران

به نقل از روزنامه همشهری - کودک و نوجوان > دانش- آیدا ابوترابی:
فکرش را بکن، در روز تولدت به افتخارت قله‏‌ی دماوند را فتح کنند. مجسمه‏‌ات را بسازند، تمبر یادبود برایت بزنند و یک قطعه موسیقی بسازند که فقط برای توست. همه‏‌ی این‏‌ها به بهانه‏‌ی روز تولد تو، راستی چه کسی سزاوار این‌همه تقدیر و تکریم است؟
دکتر منوچهر ستوده، ایران‏‌شناس، جغرافی‌دان و پژوهشگر ایرانی است. ده‏‌ها کتاب درباره‌ی ایران، تاریخ و جغرافیا و طبیعتش نوشته است. معروف‏‌ترین کتابش به نام «از آستارا تا استارباد» 11 جلد است و به معرفی آثار و بناهای تاریخی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان می‏‌پردازد.

نوشتن این کتاب 21 سال طول کشیده است. تیرماه امسال جشن تولد 100 سالگی دکتر منوچهر ستوده با برگزاری مراسم زیادی همراه بود. از دوچرخه‌سواری در مسیر آستارا تا استرآباد گرفته تا کاشت درخت و کوه‏نوردی و... دکتر ستوده، عاشق و دلسوز طبیعت ایران است. برای همین است که در روز تولد صد سالگی‏‌اش دوست‏داران ایران به افتخارش برنامه‏‌های متنوعی ترتیب دادند و از زحماتش تشکر کردند.

پیام دکتر منوچهر ستوده به نوجوان‏‌های ایران زمین

راه رسیدن به آرزوها رابیابید!

توجه به گذشته و آگاهی از آن، برای ساختن آینده بسیار مهم است. باید بخوانید، بپرسید، راه مطالعه و بررسی را یاد بگیرید. درس بخوانید و از کتاب غافل نشوید:

انیس کنج تنهایی کتاب است

رفیق گنج دانایی کتاب است

آرزو داشتن خوب است به شرطی که بدانید راه رسیدن به آن چیست. آرزویی که فقط در حد آرزو و رؤیا بماند فایده‌‏ای ندارد، همان بهتر که نباشد! آرزوها باید دست یافتنی باشند. راه دسترسی به آن را پیدا کنید و به دستش آورید. سفر کنید و با آدم‏‌های زیادی معاشرت کنید. از هر کدام چیزی بیاموزید. هر ایرانی باید وطن خودش را بشناسد، ببیند کجای این کره زندگی می‌‏کند. چه شرایط و اقلیمی دارد. بفهمد شمال و جنوب کشور چه‏ فرق‏‌هایی دارند. جنگل را بشناسد، مرتع را بشناسد، حتی کوی و برزن را!

سفر برون کند از طبع مرد، خامی را

 جوان پخته نگردد، مگر به گردیدن

 

  تازه ترین خبر ها

دیدار با استاد ستوده در منزلشان

  اخبار پروژه صد سالگی