گرامی‌داشت یکصد و چهارمین زادروز دکتر منوچهر ستوده

کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور برگزار می‌کند:

گرامی‌داشت یکصد و چهارمین زادروز دکتر منوچهر ستوده

مراسم گرامی‌داشت یکصد و چهارمین زادروز دکتر «منوچهر ستوده» جغرافی‌دان و ایران‌شناس تازه درگذشته ایرانی 28 تیرماه از سوی کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور برگزار می‌شود.

دکتر منوچهر ستوده در 28 تیرماه 1292 در تهران متولد شد و در بیستم فروردین 1395 در سن 103 سالگی درگذشت. از او حدود 60 جلد کتاب و نزدیک به 300 مقاله به جای مانده است.

مواردي كه در جلسه ي چهارشنبه ٩٥/٠١/٢٥ (اولین جلسه) راجع به آن صحبت شد:

١. برگزاري مراسم يادبود در روزِ تولد ايشان در باغ نگارستان (٩٥/٠٤/٢٨)

٢. برنامه ريزي جهت استفاده بهينه از ٩٩ تي شرتِ موجود (فروش جهت راه اندازي بنياد ستوده در صورت توافق)

٣. كارتِ معرفيِ دليل كاشتِ درختچه ها و نصب آنها در محل

٤. نمايشگاه عكس و فيلم در روزِ يادبود در باغِ نگارستان

٥. تلاش جهت به ثبت رساندنِ بنياد ستوده در منزلِ ايشان

٦. طراحي زندگينامه استاد ستوده به صورتِ كتاب

٧. ساختِ فيلم سينمايي زندگينامه استاد ستوده

     در همین راستا دومین نشست رایزنی برگزاری این مراسم عصر روز چهارشنبه پنجم خرداد در دفتر کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور برگزار شد.

     در این نشست که به ریاست «آرش نورآقایی» رئیس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور و در محل کانون برگزار شد، تعدادی از علاقه‌مندان مشارکت در برگزاری این مراسم نیز حضور داشتند تا تصمیم‌‌‌های لازم در این رابطه گرفته شود.

     راه‌اندازی پنج کمیته «اجرایی»، «اطلاع‌رسانی»، «هنری»، «ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی» و «مستندنگاری» از مصوبات این نشست بود و مقرر شد جلسات هفتگی اعضای اجرایی متشکل از اعضای پنج کمیته روزهای چهارشنبه هرهفته ساعت 19 در محل کانون انجمن‌های صنفی برگزار شود.

سومین نشست هماهنگی بزرگداشت دکتر منوچهر ستوده عصر چهارشنبه 19 اردیبهشت در دفتر کانون سراسری انجمنهای صنفی برگزار شد.

شرکت کنندگان در این نشست پیرامون موضوعاتی چون مکان برگزاری مراسم، نحوه اطلاع رسانی و تهیه و طراحی دعوتنامه و تهیه بروشور معرفی استاد به منظور توزیع میان مدعوین و مهمانان بزرگداشت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نشست مذکور به ریاست پرویز شجاعی پارسا برگزار شد و در جریان آن مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد، کاخ گلستان، عمارت مسعودیه و سالن همایشهای سازمان محیط زیست به عنوان مکانهای مورد نظر به منظور برگزاری همایش پیشنهاد شدند که از این میان مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد در اولویت نخست قرار داده شد. همچنین مقرر شد تا پیگیریهای لازم برای برگزاری مراسم در سالن همایشهای سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان به عنوان گزینه دوم نیز در دستور کار قرار گیرد که در این زمینه هماهنگی های لازم با آقای درویش صورت خواهد گرفت.

در ادامه پیشنهاد شد مراسم بزرگداشت از ساعت 18 تا 20 روز دوشنبه 28 تیرماه برگزار شود.

طراحی و نحوه ارسال دعوتنامه مدعوین نیز از دیگر موضوعات این نشست بود. به این منظور نمونه اتودهای طراحی شده برای کارتهای دعوت نیز از طریق کانال تلگرام راه اندازی شده به منظور برگزاری مراسم بزرگداشت در اختیار اعضای اجرایی قرار گرفت. همچنین مقرر شد تا دعوتنامه ها به صورت دیجیتال تهیه شده و تنها از روسای سازمان ها و اساتید دانشگاه ها به صورت کتبی دعوت به عمل آید.

برپایی نمایشگاه عکس با موضوع دکتر منوچهر ستوده در حاشیه مراسم بزرگداشت و گرفتن حامی مالی برای برگزاری مراسم به ویژه شرکتهای غذایی نیز از دیگر موضوعات این نشست بود.

همچنین پیشنهاد طراحی نشان ویژه دکتر منوچهر ستوده در قالب تندیس و درج عبارت "خون است دلم برای ایران" کلام همیشگی دکتر روی این نشان از سوی سامان طهمورثی مطرح شد تا به تعدادی از چهره های شاخص حاضر در این نشست اهدا شود. اجرای این طرح نیازمند بررسی بیشتر است که در جلسات آتی به آن پرداخته خواهد شد.

همچنین پیشنهاد شد امور اجرایی در روز برگزاری نشست به کمیته تشریفات انجمن راهنمایان گردشگری استان تهران محول شود و به این منظور مقرر شد روابط عمومی کانون راهنمایان گردشگری از آقای امیر روستایی مسئول کمیته تشریفات به منظور حضور در جلسات آتی نشست و هماهنگی های لازم در این زمینه دعوت به عمل آورد.

در ادامه، دعوت از مسئولین بنیاد ایرج افشار، بنیاد ایران شناسی، سازمان میراث فرهنگی، انجمن مفاخر، شهرداری تهران، گروه ایران شناسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، اساتید حوزه تاریخ و ادبیات، شاگردان استاد، مدیران موسسات آموزش راهنمایان گردشگری و خبرنگاران نیز پیشنهاد شد و با توجه به پیش بینی دعوت از 350 مهمان برای شرکت در این مراسم بنابراین گزینش مدعوین نیز نیازمند بررسی بیشتر است.

در پایان این نشست نیز حمیرا محبعلی پیشنهاد برگزاری چنین مراسم هایی را حتی در ابعاد کوچکتر برای سایر اساتید و شخصیتهای علمی بزرگ حوزههای وابسته به ایرانشناسی و شناسایی این اساتید که در قید حیات هستند و دانش آنان به نوعی به گردشگری کشور خدمت کرده است را مطرح کرد که با استقبال اعضای حاضر روبرو شد.

 

چهارمین نشست هماهنگی برگزاری مراسم یک‌صد و چهارمین زادروز دکتر «منوچهر ستوده» عصر روز چهارشنبه 26 خرداد ماه در محل کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور برگزار شد.

     این نشست با نمایش کلیپ پنج دقیقه‌ای تصاویر دکتر ستوده و مختصری از زندگی ایشان تهیه شده از سوی «پرویز شجاعی پارسا» آغاز شد که در ادامه سایر اعضای حاضر به بیان نظرات خود پیرامون این کلیپ پرداختند و پیشنهاداتی را ارائه دادند.

     «آرش نورآقایی» که ریاست این جلسه را عهده‌دار بود بر هرچه حسی‌تر برگزار شدن این مراسم تاکید کرد و خواستار فاصله گرفتن از برنامه‌ریزی‌های تشریفاتی در این زمینه شد تا از این طریق برگزاری این مراسم گامی در راستای اهداف بنیاد ستوده و همچنین تاکید بر ساده‌زیستی این چهره سرشناس باشد.

     بنابر صحبت‌های صورت‌گرفته هماهنگی‌های لازم برای بازدید از خانه طبیعت مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد از سوی آقایان «پرویز شجاعی پارسا»، «مسعود سلمان‌‌زاده» و خانم «پروانه عظیمی» در روز شنبه 29 خردادماه انجام شده است تا در صورت مساعد بودن شرایط، برگزاری مراسم در این مکان نهایی شود.

     چگونگی تامین هزینه‌های پیش‌بینی شده دیگر موضوعی بود که در این نشست مورد بحث قرار گرفت و در این راستا «آرش نورآقایی» پیشنهاد ارائه فراخوان به منظور مشارکت اعضای علاقه‌مند کانون در تامین هزینه‌های مالی را مطرح کرد.

     بخشی از هزینه‌های مورد نظر، به منظور پذیرایی از میهمانان برنامه برآورد شده، پذیرایی که قرار است با استفاده از خوراک‌های سنتی سبک صورت گیرد. شرکت‌های «پگاه» و «سن‌ایچ» نیز برای مشارکت در این مراسم اعلام آمادگی کرده‌‌اند و تیم تشریفات به ریاست «امیر روستایی» نیز عهده‌دار هماهنگی‌های لازم در این زمینه است.

     همچنین در ادامه این مباحث به موضوع راه‌اندازی جایزه یا نشان ویژه منوچهر ستوده که در نشست هفته گذشته مطرح شده بود پرداخته و مقرر شد در روز برگزاری مراسم تنها این موضوع به عنوان یک ایده طرح شده از سوی کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری مطرح شود و بر اجرایی شدن آن تا فراهم شدن شرایط لازم تاکیدی نشود.

     در این نشست مقرر شد دعوت‌نامه‌ها تا تاریخ دهم تیرماه آماده و برای تمامی مدعوین ارسال شود؛ متن بروشور پیش‌بینی شده نیز تا هفته آینده در اختیار تمامی اعضا قرار خواهد گرفت تا به ارائه نظرات خود در رابطه با طراحی و چاپ بپردازند.

     پیش‌بینی دو سخنران برای مراسم گرامیداشت، اجرای موسیقی و مراسم کیک نیز از دیگر برنامه‌های مورد نظر در این رابطه است و همچنین قرار است در این مراسم چهره استاد توسط نقاش کم‌توان جسمی به صورت سیاه‌قلم طراحی شود.

     همچنین در پایان ایده‌‌هایی در راستای متفاوت برگزار شدن این مراسم که هم‌سو با خط مشی فکری استاد باشد مطرح شد که نیازمند بررسی بیشتر است، همچون بکارگیری «تخته‌سیاه» در این مراسم به عنوان نمادی از علم‌اندوزی که می‌تواند نشانگر جایگاه علمی دکتر ستوده در مقام یک مدرس ایران‌شناس باشد.

پنجمین نشست هماهنگی برگزاری جشن یکصد و چهارمین زادروز دکتر منوچهر ستوده عصر روز چهارشنبه دوم تیرماه در دفتر کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری برگزار شد.

در این مراسم که ریاست آن را «پرویز شجاعی پارسا» بر عهده داشت و پیرامون موضوعاتی چون نحوه تهیه بروشور، برگزاری نمایشگاه عکس، تامین هزینه‌های‌ امور اجرایی و تشریفاتی، تعیین سخنرانان، اجرای موسیقی و پذیرایی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این نشست و با نظر اعضای حاضر پرویز شجاعی پارسا به عنوان دبیر مراسم گرامیداشت زادروز دکتر ستوده انتخاب و طبق صحبتهای از پیش صورت گرفته علیرضا عالم‌نژاد نیز به عنوان مجری مراسم معرفی شد.

لیلی حکیم نیز که مسئولیت هماهنگی نمایشگاه عکس این مراسم را عهده‌دار است از اعلام آمادگی هفت عکاس برای شرکت در این نمایشگاه خبر داد و گفت: در این نمایشگاه 30 قطعه عکس به معرض نمایش قرار داده خواهد شد. طبق هماهنگی‌های صورت گرفته سه پایه‌های مورد نیاز برای نصب عکس ها نیز قرار است از سوی پرویزشجاعی پارسا، علیرضا عالم‌نژاد و مونا یاری تامین شوند.

امیر روستایی مسئول کمیته تشریفات نیز از اعلام آمادگی اعضای تیم تشریفات برای شرکت در این مراسم خبر داد و اعلام کرد که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مدعوین این مراسم با چای، شربت سنتی و نان و پنیر به صورت فینگر فود پذیرایی خواهند شد.

همچنین مقرر شد که کیک مورد نظر برای این مراسم نیز، برای پذیرایی از تمامی مدعوین تهیه شود و به جای چاپ چهره دکترستوده روی کیک، تصویر جلد یکی از کتاب‌های شاخص استاد به چاپ برسد.

حمیرا محبعلی که مسئولیت تهیه بروشور این مراسم را عهده‌دار است نیز پیشنهاد داد که به منظور کاهش هزینه‌های برگزاری مراسم بروشور و همچنین کلیپ تهیه شده برای این منظور به ایمیل افرادی که برای شرکت در همایش اعلام آمادگی کرده‌اند ارسال شود و تنها تعدادی محدود به صورت چاپ دیجیتال برای مهمانان ویژه همایش همچون سخنرانان و اساتید حاضر به چاپ برسد تا روز همایش در اختیار آنان قرار گیرد.

در مورد تعیین سخنرانان نیز پیشنهاد شد که علاوه بر استفاده از چهره‌های علمی هم دوره استاد و یا شاگردان ایشان از برخی افراد جوان نیز که پیشتر استاد را ملاقات کرده بودند نیز دعوت شود تا به بیان خاطرات ملاقات خود با استاد بپردازند.

محمدرضا افشاری نیز که مسئولیت هماهنگی اجرای مراسم موسیقی برنامه را عهده‌دار است از اجرای موسیقی سنتی کوبه‌ای با حضور تعداد زیادی دف‌نواز و همچنین اجرای موسیقی ترکیبی دهل و سرنا خبر داد و افزود: اجرای آواز نیز بخشی از این مراسم است.

در پایان نیز پیشنهاد راه‌اندازی کانال تلگرام یا اینستاگرام ویژه این مراسم با عضویت تمامی مدعوین و شرکتکنندگان مطرح شد تا تمامی گزارش‌ها و عکس‌های مراسم در روز برگزاری از طریق این کانال در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده شود و همچنین راه‌اندازی این کانال آغازگر جریان‌سازی در راستای بزرگداشت مفاخر و سایر چهره‌های فرهنگی باشد.

 

موارد ذکر شده در  ششمین جلسه هماهنگی برای مراسم یکصدوسومین زادروز تولد دکتر منوچهر ستوده

تاریخ جلسه: 9 تیرماه 1395

متن دعوتنامه مجددا مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا پس از ویرایش نهایی به آدرس مدعوین ارسال شود و توسط اعضای گروه در کانال ها و گروه های تلگرامی مرتبط قرار بگیرد.

- مقرر شد جهت ارسال دعوتنامه ها به صورت ایمیل از سربرگ کانون و مهر کانون استفاده شود

- ایمیلی توسط محمدرضا افشاری ساخته شد که به عنوان آدرس ارتباطی با مدعوین مورد استفاده قرار بگیرد

-ارتباط برقرار کردن با میهمانان از طریق پیامک توسط خانم سارا عسگری

- مقرر شد که پیش خبر برگزاری مراسم به رسانه ها اعلام شود

 - نمایشگاه عکس با مسوولیت لیلی حکیم مورد بررسی قرار گرفت

- اجرای گروهی موسیقی با مسوولیت محمدرضا افشاری بررسی شد

-مقرر شد متن ارایه شده بروشور خلاصه و همراه با عکس ارایه شود ولی  پژوهش در خصوص زندگی دکتر ستوده ادامه یابد و در نهایت کتابی جامع از زندگی دکتر ستوده و هرآنچه از ایشان به یادگار مانده است توسط کانون و با مسوولیت حمیرا محب علی آماده شود که برای سالروز فوت ایشان در فروردین 96 رونمایی شود.

- مقرر شد تا یک گروه تلگرامی تشکیل شود تا تمامی افرادی که فرم ثبت نام را پر می کنند، در این گروه عضو باشند که در صورت نیاز بتوان اطلاع رسانی کرد و یا به سوالات مدعوین پاسخ داد.

 

متنی که می بایست بر روی پوستر قرار بگیرد تهیه و برای خانم طراح ارسال شد

قرار شد تا کیک تولد یا یکی از کتابهای دکتر باشد و یا کتابی باز باشد که دستنوشته یا شعر و امضای دکتر در آن قرار بگیرد.

قرار شد تا با آقای حامد ثبوتی برای اجرا صحبت شود

نقاشی از چهره دکتر ستوده نیز در حال اجرا است

ایده اجرای تور از یکی از مسیرهای پژوهشی دکتر ستوده برای تعدادی از راهنمایان حاضر در جشن که متعهد می شوند بسته سفر دکتر ستوده را به آژانس های خود مطرح کنند توسط سمیرا فلاح ارایه شد.

در ضمن کنداکتور برنامه نوشته شد و مقرر شد 4سخنران دعوت شوند و 4نفر از راهنمایان نیز راجع به دکتر صحبت کنند. دو کلیپ نمایش داده شود و گروه موسیقی در پایان مراسم اجرا داشته باشند.

زمان هر سخنرانی حداکثر 7دقیقه باشد.

علاوه بر این مقرر شد با توجه به اینکه سازمان امکاناتی را برای این کار مهیا می کند از تعدادی از مدیران سازمان نیز دعوت شود که در صورت حضور در مراسم یک نفر از آنها چند دقیقه ای صحبت خواهد داشت.

- مقرر شد تا دو نفر در روز مراسم ورود افراد را کنترل کنند و پرینت فرم ثبت نام مجوز ورود به مراسم باشد

-مقرر شد تا از خودروهای شخصی تیم اجرایی برای مدعوین ویژه استفاده شود.

Examples of how you can alter the behaviour on the fly; Effect:
Toggle slideshow | Toggle having description outside of image | Jump to image by id | Jump to image by index

  تازه ترین خبر ها

دیدار با استاد ستوده در منزلشان

  اخبار پروژه صد سالگی