پیاده روی به مناسبت صد سالگی استاد منوچهر ستوده

بعد از مطرح شدن طرح نکوداشت تولد یکصد سالگی دکتر منوچهر ستوده، خیلی دوست داشتم من هم در این طرح شرکت کنم. اما متاسفانه به دلایل گوناگون سعادت شرکت در هیچکدام از برنامه های مطروحه دوستان نصیبم نشد. مطالعه بیشتر زندگینامه و آثار استاد مرا به فکر اجرای برنامه ای متفاوت در استان گیلان انداخت. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا گیلان؟

استاد منوچهر ستوده سال های زیادی را در گیلان سپری نموده و به تدریس در برخی از شهرهای این استان سرسبز پرداخته اند. ضمنا آثار بی بدیلی راجع به فرهنگ و تاریخ این کهن دیار تالیف نموده اند. آثاری همچون تاریخ گیلان و دیلمستان، فرهنگ گیلکی و.... که تاثیر شگرفی در ثبت فرهنگ و تاریخ گیلان داشته است.

طرحی که در ذهن داشتم، پیادروی در جنگل سیاهکل به بهانه تاریخ گیلان و دیلمستان بود. این طرح را با تنی چند از دوستان طبیعت گرد خود مطرح نمودم. زمان کمی داشتیم. قرار شد فاصله روستای بالارود تا روستای لونک را طی مدت یک صد دقیقه (بدون احتساب زمان عکسبرداری) به نشانه یکصدمین زادروز استاد ستوده طی کنیم.

روز چهارشنبه نوزدهم تیرماه بنر برنامه تهیه شد. و قرار شد تا پنجشنبه کسانی که قصد شرکت در برنامه را دارند راس ساعت نه شب در پایانه غرب حضور به هم رسانند. روز موعود تعدادی از دوستان در لحظات آخر مشکلی برایشان پیش آمد و نتوانستند گروه را همراهی کنند. نهایتا چهار نفر از تهران به اسامی خانم افسانه میلانی، آقایان علی اصغر فرجی تبار، مجتبی باباشاهی و رامین پاک نژاد ساعت یازده شب با اتوبوس به سمت سیاهکل راهی شدیم. در شمال نیز قرار شد خانم مریم بخشایش؛ طبیعت گرد و سایکل توریست به جمع ما به پیوندند.

ساعت 5 صبح به دوراهی بازکیاگوراب رسیدیم. از اتوبوس پیاده شدیم. خانم بخشایش با روی گشاده صبح زود به دنبال ما آمده بودند. ایشان جمع را با ماشین به ابتدای مسیر برنامه رساندند. برنامه را راس ساعت شش و سی دقیقه صبح از روستای بالارود آغاز نمودیم. با احتساب زمان عکسبرداری راس ساعت هشت و چهل دقیقه صبح برنامه در روستای لونک به پایان رسید. سپس با دوستان به کنار دریاچه فشتال رفته و درآنجا نیز عکس یادگاری گرفتیم.

 

رامین پاک نژاد
     

 

Examples of how you can alter the behaviour on the fly; Effect:
Toggle slideshow | Toggle having description outside of image | Jump to image by id | Jump to image by index

  تازه ترین خبر ها

دیدار با استاد ستوده در منزلشان

  اخبار پروژه صد سالگی